Szachy a rozwój dziecka. Czego szachy uczą dziecka?

Ci z nas, którzy mają dzieci zapewne zastanawiali się nad ich edukacją i rozwojem intelektualnym. Jako rodzice troszczymy się o dzieci i dbamy by dać im wszystko czego potrzebują. Posyłając dzieci do przedszkola i szkoły stajemy przed wyborem mnogości zajęć.

Chciałem tutaj polecić „królewską grę”. Szachy bo o nich mowa – połączenie logicznego myślenia, sportu, rywalizacji są moim zdaniem najlepszym wyborem dla takiego młodego człowieka. Osobiście nauczam szachów od ponad dziesięciu lat i z całą stanowczością mogę mówić o pozytywnych cechach i umiejętnościach, które nabywa młody człowiek podczas swojej szachowej edukacji. Wyznaję zasadę jednego z mistrzów szachowych Paula Morphego  – „Nauczcie dzieci grać w szachy, a o ich przyszłość możecie być spokojni”. Jakie umiejętności zdobywają dzieci dzięki grze w szachy?

Poprawiają pamięć

Dobra pamięć jest na pewno bardzo ważną cechą, którą rozwijamy ucząc się gry w szachy. Ucząc się wielu pozycji i wariantów cały czas ćwiczymy umysł w tym kierunku. Dobra pamięć pomaga w nauce oraz w sytuacjach dnia codziennego. Każdy się zgodzi, że jest to jedna z podstawowych umiejętności, która jest potrzebna człowiekowi. Dzięki niej uczymy się języków, przyswajamy wiedzę.

Rozwijają kreatywność

Szachy w bardzo dużym stopniu rozwijają kreatywność. Podczas gry nie wolno robić bezmyślnych posunięć, grając tak jak gdzieś się widziało stosując cały czas te same schematy dzieci nie wygrają, więc są niejako zmuszone do wymyślania nowych rozwiązań dostosowanych do aktualnej sytuacji na szachownicy.

Poszerzają zdolności komunikacyjne

Dzieci ucząc się szachów poszerzają swoje zdolności komunikacyjne z rówieśnikami. Mogą zyskać ich akceptację. W naszym systemie edukacji panuje przekonanie i model, iż kto jest silniejszy ten wygrywa. Młody człowiek wchodząc w środowisko szachowe widzi świat gdzie wygrywa ten kto jest mądrzejszy i sprytniejszy. Przy okazji dziecko uczy się komunikacji szachowej.

Uczą logicznego myślenia

Szachy uczą logicznego myślenia oraz rozwijają wyobraźnię przestrzenną i koncentrację. Wiadomo, że jednym z podstawowych bodźców, który odbieramy jest to co widzimy. Mówi się często o pamięci wzrokowej czy  wyobraźni przestrzennej.

Obie cechy są rozwijane dzięki szachom. Młody człowiek widząc określoną sytuacje na szachownicy musi zaplanować konkretne działania, a także wyobrazić je sobie. Do tego potrzebna jest także duża koncentracja. Gra w szachy niejako wymaga od młodej osoby większego zaangażowania, skupienia, by decyzje które podejmie były trafne.

Kształtują umiejętność przegrywania

Umiejętność przegrywania jest jedną z tych, której uczy się młody człowiek, a która jest bardzo ważna. Dla młodej osoby szachy są bardzo brutalną grą. Dziecko chce wygrywać. Każdy z nas, dorosłych także tego chce. W szachach większość partii kończy się czyjąś porażką. Są także remisy, choć w partiach dzieci zdarzają się one stosunkowo rzadko. Umiejętność ta jest bardzo ważna w późniejszym życiu i pomaga w wielu sytuacjach do rzeczy, które nie wychodzą, podchodzić ze spokojem. Pozwala to wyciągać wnioski, a przede wszystkim uczyć się na własnych błędach.

O szachach i ich znaczeniu dla rozwoju młodego człowieka można by pisać bardzo dużo. Myślę, że te podstawowe umiejętności przedstawione powyżej przekonają wszystkich by nauczać dzieci gry w szachy.

Ocena: 4.8/5, głosów: 5.
przeliczanie głosów...
  • Bil-22

    Drewniane szachy stały u mojej babci na stole, niemal zawsze kiedy ją odwiedzałem w dzieciństwie. Na szczęście nauczyła mnie tej gry i często jest to mój atut, kiedy z bratankiem przegrywam w fifę i proponuje mu partyjkę. Przyznajcie się, że wśród młodego pokolenia są ludzie, którzy nigdy nie ustawili nawet figur…