Porównanie serwisów ogłoszeniowych w Polsce

Chcesz sprzedać zbędne rzeczy bez wychodzenia z domu? Zależy ci na tym, żeby nie tracić pieniędzy na wystawianie ogłoszeń i zastanawiasz się jak to zrobić? Obecnie Internet oferuje mnóstwo stron z anonsami, ale tylko kilka z nich jest godnych uwagi. Gdzie warto sprzedać nieużywane od dawna przedmioty czy ubrania? Na co zwrócić uwagę wybierając serwis ogłoszeniowy?

Olx.pl, Gumtree.pl, Sprzedajemy.pl i Alegratka.pl

Poniżej zajmiemy się analizą czterech serwisów z ogłoszeniami. Będą to Olx.pl, Gumtree.pl, Sprzedajemy.pl i Alegratka.pl. Szczególną uwagę zwrócimy na kwestie bliskie każdemu użytkownikowi Internetu, czyli opłaty za ogłoszenia, sprawy techniczne związane z wystawieniem przedmiotu (tytuł, opis, dane użytkownika, czas wystawienia). Sprawdzimy też, które serwisy są najbardziej popularne pod względem ogłoszeń wystawianych w konkretnych kategoriach. Najważniejsze kwestie poszczególnych serwisów zostaną przedstawione w specjalnej tabeli tak, by ułatwić wam podjęcie decyzji, gdzie najlepiej wystawić przedmiot.

Płatne czy bezpłatne?

Wszystkie te serwisy reklamują się jako portale z darmowymi ogłoszeniami. Czy rzeczywiście tak jest? To zależy. Kluczową kwestią jest tutaj przedmiot, który chcemy wystawić. Na stronie Olx.pl bezpłatnie można umieścić ogłoszenie w kategoriach: Dom i Ogród, Moda, Praca, Elektronika, Zwierzęta, Rolnictwo, Dla Dzieci, Sport i Hobby, Muzyka i Edukacja, Usługi i Firmy. Jeśli chcemy wystawić samochód lub mieszkanie to musimy zapłacić 24,99 zł za miesiąc. Tak samo jest w przypadku serwisu Alegratka.pl, z tym że cena ogłoszenia wynosi 11,07 zł. Zupełnie inaczej jest ze Sprzedajemy.pl i Gumtree.pl na tych serwisach nawet ogłoszenia z kategorii Motoryzacja i Nieruchomości są darmowe.

Kluczowe kwestie techniczne

Samo dodawanie ogłoszenia wygląda podobnie na każdym z tych serwisów. Przeanalizujmy to na przykładzie Sprzedajemy.pl – http://sprzedajemy.pl/nowe-ogloszenie.
Ranking serwisów ogłoszeniowych
Na samym początku musimy zastanowić się nad przyciągającym Tytułem. Tutaj powinien on zawierać do 60 znaków.
Tytuł ogłoszenia
Następnie wybieramy Kategorię. Po jej zaznaczeniu może się pojawić dodatkowa podkategoria do naszego wystawianego produktu.
Kategorie ogłoszenia
Musimy też pamiętać o poinformowaniu Kupującego, w jakim Stanie jest dany przedmiot (używany czy nowy).
Stan przedmiotu
Najbardziej skomplikowaną czynnością może okazać się Opis produktu, który może zawierać aż 6000 znaków. Warto zwrócić w nim uwagę stan faktyczny sprzedawanej rzeczy.
Pełny opis produktu
Następnym krokiem jest ustalenie Ceny i dodanie Zdjęć.
Dodawanie zdjęć i cena
Następnie ustawiamy Lokalizację oraz podajemy nasze Dane kontaktowe.
Dane kontaktowe i lokalizacja

Jeżeli chcemy, możemy skorzystać z opcji Wyróżnień, które są dostępne w 4 opcjach:


1. Etykieta pilne Etykieta pilne
2. Wyróżnienie ogłoszenia Wyróżnienie ogloszenia
3. Oferta dnia Oferta dnia
4. Galeria na stronie głównej Galeria

Widoczność ogłoszenia* Olx.pl

Olx - widoczność
Wyróżnianie ogłoszeń najbardziej skomplikowane jest na stronie Olx.pl. Tutaj nie ma ujednoliconego cennika opłat za taką dodatkową opcję, wszystko zależy od kategorii i od czasu. Na przykład wyróżnienie produktu z działu Moda, z podkategorii Ubrania będzie kosztowało 2,99 zł za 7 dni przy płatności przelewem. Jeśli chcemy wysłać SMS-a zapłacimy więcej, bo 4,92 zł. Tutaj ta sprawa jest bardzo złożona i indywidualna dla każdej podkategorii.


* Gumtree.pl

Gumtree - widoczność
Na tym portalu są właściwie tylko 4 opcje dodatkowe, co sprawia, że prezentuje się bardziej przejrzyście niż w przypadku Olx.pl. Ogłoszenie można dodać w trybie pilnym, za co zapłacimy 4,99 zł za tydzień. Poza tym, ogłoszenie można podświetlić (9,99 zł za 7 dni), wyróżnić (5,99 zł – 7 dni, 9,99 zł – 31 dni), promować na stronie głównej (15,99 zł za 7 dni). Płatności można dokonać przy użyciu karty debetowej i kredytowej, a także za pomocą zwykłego przelewu bankowego.


* Sprzedajemy.pl

Sprzedajemy.pl - widoczność
Na tej stronie możemy od razu zdecydować się na opcję PILNE, która jest dostępna od 4,99 zł. Dodatkowo można też skorzystać z wyróżnienia (od 2,99 zł na 7 dni, od 6,99 zł na 30 dni), umieszczenia ogłoszenia w ofercie dnia na stronie głównej (od 59,99 zł na 7 dni), galerii na stronie głównej (od 39,99 zł na 7 dni). Opłat można dokonywać za pomocą przelewów i SMS-ów. Szczegółowe opłaty za promowanie ogłoszenia zależą od kategorii, w jakiej wystawiamy dany przedmiot. Więcej informacji na ten temat znajdziemy powyżej w analizie dodawania ogłoszenia.


* Alegratka.pl

Alegratka - widoczność

Na tej stronie wyróżnić ogłoszenie można dopiero po dodaniu. W zależności od wybrania opcji wyróżnienia (skala punktowa) rośnie cena takiej usługi. Można ją wykupić już od 1,23 zł płacąc wykupionymi wcześniej środkami, SMS-ami lub przelewem. Dodatkową opcją jest umieszczenie ogłoszenia w gazetach z grupy Polska Presse, co kosztuje od 4,99 zł.

Dodawanie zdjęć

Ta czynność na każdym serwisie wygląda w podobny sposób. Różnica pojawia się w liczbie zdjęć. Na stronie Olx.pl można dodać najmniej, bo tylko 8 zdjęć. Na pozostałych serwisach można umieścić aż po 12 zdjęć w różnych rozmiarach, o czym warto pamiętać, bo to znacząco zwiększa atrakcyjność ogłoszenia.

Popularność serwisów pod względem ogłoszeń

Kategoria / Serwis Olx.pl Gumtree.pl Sprzedajemy.pl Alegratka.pl
Motoryzacja 1 070 303 43 467 291 431 28 781
Nieruchomości 135 555 269 778 209 684 23 950
Moda 2 223 043 38 742 188 752 17 315
Dziecko 1 808 003 29 967 127 211 10 503
Dom 1 140 841 49 518 136 493 41 289
Książki 473 268 15 451 54 442 brak kategorii

Ilość ogłoszeń w dniu 19.11.2015.


Każdy z tych serwisów wyróżnia się w danej kategorii pod względem ilości zamieszczanych ogłoszeń. Biorąc pod uwagę Motoryzację, na pierwszym miejscu jest Olx.pl, gdzie jest ponad milion wystawionych pojazdów i części samochodowych. Na drugim miejscu plasuje się Sprzedajemy.pl z liczbą 291 431. Najsłabiej wypada Alegratka.pl, gdzie zamieszczonych jest tylko 28 781 ogłoszeń. Jeżeli chodzi o Nieruchomości, najwięcej anonsów ma Gumtree.pl i Sprzedajemy.pl, po przeszło 200 tysięcy, najgorzej sytuacja wygląda na portalu Alegratka.pl, gdzie dodano tylko nieco ponad 20 tysięcy ogłoszeń. Natomiast serwis Olx.pl zdominował ogłoszenia modowe, gdzie jest ich grubo ponad 2 miliony w przeciwieństwie do Alegratka.pl (jedynie 17 315). Podobnie jest z kategoriami Dziecko oraz Dom. Jeżeli chodzi o Książki, najwięcej znajdziemy ich również na Olx.pl, natomiast na Alegratka.pl w ogóle nie ma takiej kategorii.

Podsumowanie w pigułce

Kategoria / Serwis Olx.pl Gumtree.pl Sprzedajemy.pl Alegratka.pl
Liczba zdjęć 8 12 12 12
Liczba kategorii 14 18 17 14
Czas emisji (dni) 30 30 30 180
Darmowa emisja tak, poza kat. Moto i Nieruchomości tak tak tak, poza kat. Moto i Nieruchomości
Darmowe przedłużenie tak, poza kat. Moto i Nieruchomości tak tak tak, poza kat. Moto i Nieruchomości
Dane kontaktowe tak tak tak tak
Udostępnianie na FB tak tak tak tak
Mapa tak tak tak tak
Wyróżnienie tak tak tak tak
Rejestracja nie nie nie nie
Wersja mobilna/responsywna tak tak tak tak
Oddam/Wymienię tak tak nie tak
Tytuł ogłoszenia (znaki) 70 100 60 70
Opis ogłoszenia (znaki) 4096 4000 6000 5000
Przynależność serwisu Grupa Allegro eBay Niezależny portal Polska Presse

Podsumowując powyższe porównanie trudno jest jednoznacznie stwierdzić, gdzie najlepiej wystawić dany przedmiot. Dużo zależy od kategorii, jaka nas interesuje, ale też są to indywidualne potrzeby. Niektórym zależy, żeby szybko coś sprzedać, tutaj przydatna będzie opcja na niektórych serwisach PILNE, inni chcą, żeby ich ogłoszenie przez dłuższy czas widniało na stronie. Najbardziej przejrzystymi serwisami są Olx.pl i Sprzedajemy.pl, które mają wszystko logicznie uporządkowane. Później jest Alegratka.pl, w której może przeszkadzać, że np. wyróżnienia można dokonać dopiero po rejestracji w serwisie. Na końcu tego rankingu znajduje się Gumtree.pl, które i tak już lepiej wygląda niż kilka lat temu, jednak użytkownika, który chce coś wystawić, może denerwować fakt, że wszystko jest chaotycznie umiejscowione na stronie i sporo trzeba się naszukać, żeby znaleźć to, co faktycznie nas interesuje.

Ocena: 5.0/5, głosów: 5.
przeliczanie głosów...
  • alehit

    jeśli chcesz sprzedać maszynę rolniczą lub budowlaną to zawsze można skorzystać z branżowego serwisu