Jak założyć firmę transportową w Polsce? Od czego zacząć?

Biznesmeni działający w wielu branżach, kierowcy z wieloletnim doświadczeniem i osoby, które dopiero chcą spróbować własnych sił w wielkim świecie. Nie ma wytycznych kto może założyć firmę transportową, bo doświadczenie i zaradność i tak zweryfikuje czas. Jednak można zapewnić sobie start z wysokiego „c” stosując kilka ważnych wskazówek.

 

Jeśli już w twojej głowie zrodził się pomysł, by samemu dla siebie być sterem, żeglarzem, okrętem to wiedz, że ma to swoje spore plusy. Nie pracujesz na czyjeś konto, sam decydujesz o liczbie pracowników i tym, kto i kiedy dostanie awans czy podwyżkę. Pamiętaj jednak, że swoja firma, zwłaszcza w transporcie to jeden z cięższych kawałków chleba, zarówno w polskim jak i zagranicznym biznesie. Wielu ludzi pyta jak założyć firmę transportową, bo z opowieści ich znajomych wynika, że jeżdżenie ciągnikiem siodłowym po kraju przynosi wielkie pieniądze. Ci, którzy tak myślą wcale się nie mylą. Jednak, by zacząć jeździć trzeba mieć dla kogo i gdzie.

 

Dobry plan

Dlatego zanim zdecydujemy się pracować sami na siebie zastanówmy się, co dokładnie chcemy zaoferować potencjalnemu klientowi. Zacznij od najważniejszych spraw, które pojawiają się w każdej branży, ale pod innymi postaciami. Przede wszystkim zorientuj się ile podobnych firm transportowych działa w twoim obszarze. Konkurencja to słowo klucz w trakcie prowadzenia działalności. Przeglądając oferty firm, które są potencjalnym zagrożeniem zwróć uwagę czy specjalizują się w konkretnej branży i jakie mają stawki. Może zdarzyć się sytuacja, gdzie spośród pięciu firm, cztery oferują to samo. Znajdź niszę i staraj się w niej zaistnieć. Przykładem ukazującym niszę jest transport wielkogabarytowy. Niewiele firm transportowych ma go w swojej ofercie, co automatycznie sprawia, że klienci mają zawężone pole wyszukiwania, więc automatycznie rośnie szansa na zarobek dla firmy.

 

Koszty stałe i zmienne

Pamiętaj, że kontrahenci „jak cię widzą, tak cię piszą”, więc decydując się na krok związany z założeniem działalności musisz zainwestować duże pieniądze. Nowe ciągniki siodłowe, odpowiednie biuro i reklama decydują o tym jak wielkie zlecenie otrzymasz. Dokonując analizy mocnych i słabych stron twojej decyzji weź pod uwagę koszty stałe. Każda rata za samochód, jego naprawa i ubezpieczenie to koszt kilku tysięcy miesięcznie. Do tego dochodzi wynagrodzenie dla pracowników i opłata za wynajem biura. Oprócz tego pojawiają się też koszty zmienne. Mowa tutaj o cenach paliw, zużyciu samochodu czy opłatach drogowych. I pamiętaj o tym, by myśląc jak założyć firmę transportową nie robić tego po kosztach. Osoby z tej branży przekonały się, że pazerny dwa razy traci, a co najgorsze wszystko widzą klienci.

 

Podsumowując. Chcąc wypłynąć na szerokie wody transportu poszukaj niszy, nawet w obszarze lokalnym. To pozwoli ci w szybki sposób zaistnieć i znaleźć grono klientów. Im bardziej hermetyczne tym lepiej dla twojej firmy. I jak wspomnieliśmy na samym początku. W transporcie pracują różni ludzie, ale zostają ci, którzy mają najlepszy plan i największe możliwości.

 

 

Ocena: 5.0/5, 1 głos.
przeliczanie głosów...