Energia odnawialna – kolektory słoneczne, pompy ciepła… co jeszcze?

Energia drogo nas kosztuje. Taka prawda. Nic dziwnego, że stale szukamy sposobu, by na niej zaoszczędzić, zarówno w skali globalnej jak i każdy na własną rękę w swoim najbliższym otoczeniu. Dlatego warto zainteresować się energią odnawialną – to nie tylko oszczędność, ale i ekologia. Prędzej czy później ludzkość będzie musiała na poważnie zainwestować w odnawialne źródła energii, by nie wyeksploatować planety do cna. A już teraz każdy z nas może się do tego w niewielkim stopniu przyczynić.

1. Kolektory słoneczne

Tego rodzaju kolektory pozwalają nam wykorzystać energię słoneczną do podgrzewania wody w naszym gospodarstwie domowym.

Zasada ich działania jest dosyć prosta. Specjalnie zaprojektowana powierzchnia kolektorów absorbuje cieplną słoneczną energię i przekazuje ją do zbiornika z wodą.

Oczywiście takie rozwiązanie ma swoje minusy – przede wszystkim uzależnienie od pogody. Nie znaczy to, że musi być ciepło. Jeśli mamy słoneczną zimę, kolektory równie dobrze się sprawdzają. Problem w tym, że w polskim klimacie ilość słonecznych dni jest znacznie ograniczona, więc inwestycja w kolektory nieprędko się zwróci.

Warto jednak wziąć pod uwagę zalety takiego rozwiązania. Z jednej strony oczywiście ekologia – ogrzewanie za pomocą kolektorów nie wpływa w żaden niekorzystny sposób na środowisko. A z drugiej strony oszczędności, które nie od razu może nawet dostrzeżemy, jednak z czasem będą coraz większe.

słoneczne kolektory na dachu

2. Systemy fotowoltaiczne

Kolektory służą wykorzystaniu słonecznej energii do ogrzewania. Panele słoneczne z ogniwami fotowoltaicznymi to jeszcze jeden krok naprzód, one bowiem dzięki niej wytwarzają prąd stały. Następnie falownik przekształca go w prąd zmienny, który możemy już zastosować w swoim domu.

Trudno nie zauważyć korzyści takiego układu. Produkcja własnego prądu do swoich potrzeb? I to wszystko dzięki promieniom słonecznym? Brzmi idealnie, ale czy ilość tego prądu będzie wystarczająca? Cóż, to już zależy od naszego indywidualnego zużycia, ale systemy fotowoltaiczne raczej mogą nam posłużyć jako dodatkowe źródło elektryczności, a nie jedyne.

Zawsze to jednak oszczędność dużego rzędu. I nie musimy się martwić, że zostaniemy pozbawieni prądu, bo w tej instalacji jeżeli zużyjemy go więcej niż wyprodukujemy, to tyle, ile nam będzie brakować, zostanie dobrane z sieci publicznej.

3. Elektrownie wiatrowe

A może by tak wykorzystać wiatr? Takie małe wiatrowe elektrownie do użytku prywatnego świetnie nadają się zwłaszcza do zasilania odbiorników radiowych i telewizyjnych lub na przykład lamp na działce. Dobrze sprawdzają się też jako awaryjne podtrzymanie zasilania w przypadku zaniku napięcia w sieci.

To dobra opcja, jeśli chcemy się przynajmniej w pewnym stopniu uniezależnić od zewnętrznych dostawców prądu. Ta metoda pozyskiwania energii jest zresztą najlepszym wyjściem dla gospodarstw oddalonych od sieci przesyłowych.

Środowisko naturalne też oczywiście tylko na tym korzysta. Pozyskiwanie energii elektrycznej z wiatru nie powoduje, rzecz jasna, zanieczyszczeń. I choć trudno sobie wyobrazić, by ta metoda miała całkiem zastąpić elektrownie cieplne, może ograniczyć zapotrzebowanie na pochodzącą z nich energię.

Warto też wspomnieć, że takie rozwiązanie jest po prostu opłacalne. Niewielka przydomowa elektrownia wiatrowa może obniżyć koszt zużycia energii nawet o 100%. Poza tym nie trzeba obawiać się wahań cen prądu – nie będziemy się przecież bać, że wzrośnie cena wiatru.

wiatraki na polu

4. Pompy ciepła

Pompa ciepła pozwala wykorzystać energię słoneczną w innej postaci niż czynią to kolektory. Nie chodzi tu bowiem tym razem o same promienie słoneczne, ale o nagrzane powietrze. Wykorzystuje więc ciepło z powietrza, którego moc grzewcza może wynosić nawet do 60 kW.

To pomysłowe urządzenie zmienia następnie ciepło o niskiej temperaturze w ciepło o wysokiej, co pozwala wykorzystać je do ogrzewania budynku.

Zaletą tego rozwiązania jest jego całkowita bezobsługowość – wszystko działa automatycznie. Poza tym urządzenie jest niewielkie, nie trzeba więc wygospodarować dla niego dużo miejsca. Pracuje cicho i ma długi okres żywotności.

Ocena: 5.0/5, głosów: 2.
przeliczanie głosów...
  • eko zasilanie

    kolektory słoneczne to obok pomp ciepła duża oszczędność na energii, mam nadzieje tylko, że rząd nie bedzie sie wtrącał cały czas i zmieniał przepisów, bo to jest już nie dbałość o ekologiczne źródła energii ale biznes, a jak jest biznes to raz się opłaca a raz nie :(